• Grupa II

• Projekt 20 minut dla matematyki

•

W naszej  grupie realizujemy projekt autorstwa pani Zuzanny Jastrzębskiej – Krajewskiej z zakresu edukacji matematycznej pn. „20 minut dla matematyki”. Autorka wyszła z założenia, że skoro kilkanaście minut czytania w ciągu dnia daje wymierne rezultaty, to także kilkanaście minut przeznaczone na edukację matematyczna może dać wspaniałe efekty. „20 minut dla matematyki” stworzony został w oparciu o program,,Dziecięca Matematyka” autorstwa Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej. Metodyka programu zakłada naukę matematyki w sposób czynnościowy, czyli zgodny z rozwojem dziecka, nabywanie kompetencji matematycznych  poprzez działanie.

Matematykę realizujemy w przedszkolu z pomocą prostych, dostępnych  przedmiotów takich jak: kasztany, żołędzie, orzechy, kamyczki, guziki, klocki czy klamerki do bielizny. „Przemycamy” matematykę nie tylko w trakcie zajęć edukacyjnych, ale także podczas innych czynności, np. podczas zabaw dowolnych, zabaw w kole, ustawiania się w pary, spacerów, zabaw ruchowych i wielu innych sytuacji dnia codziennego. Zachęcamy wszystkich rodziców do aktywnego włączania się w działania projektu, podglądania naszych poczynań z matematyką zarówno w przedszkolu jak i na tej zakładce grupowej. Oprócz przedszkola inspiracji możecie szukać również na Facebooku i Instagramie autorki projektu (Pani Zuzia).

METODA DOBREGO STARTU

W naszej grupie będą odbywały się zajęcia prowadzone Metoda Dobrego Startu M.Bogdanowicz . Metoda ta jest stosowana jako przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania. Jej założeniem jest jednoczesne rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych, językowych, kinestetycznych i motorycznych oraz ich współdziałanie, czyli integracja percepcyjno-motoryczna. Zajęcia ta będą się odbywać raz w tygodniu.

MDS - to metoda wzrokowo- słuchowo- ruchowa, w której odgrywają rolę trzy elementy: słuchowy (piosenka, wiersz), wzrokowy( wzory graficzne, litery) i motoryczny (wykonywanie ruchów w czasie odtwarzania wzorów graficznych i liter, zharmonizowanych z rytmem wiersza, piosenki, śpiewu).

Ćwiczenia rozpoczynamy od demonstracji i omówienia wzoru: Jak wygląda? Do czego jest podobna? Następnie dziecko uczy się wielozmysłowo (przez dotyk, ruch, słuch), najlepiej gdy wzór po którym dziecko wodzi palcem, jest wykonany z materiałów o różnej fakturze i barwie. Dalszy ciąg ćwiczeń to reprodukowanie wzoru- litery: całą ręką, w powietrzu, najpierw w obecności wzoru, potem z pamięci, palcem, na stole podłodze, na tackach z piaskiem, kredą, mazakiem, pędzlem, długopisem. Podczas tego etapu ćwiczeń dzieci uczą się jak śpiewać piosenkę jednocześnie rysując wzory, np. śpiewając piosenkę o deszczyku rysują kreseczki ( krople deszczu).  Przestrzeganie kolejności ich kierunków, ruchów rąk w przestrzenie umożliwia dziecku przyswajanie prawidłowych nawyków ruchowych: właściwe uchwycenie narzędzia, rysowanie linii pionowych z góry na dół, lini poziomych od lewej do prawej, okręgów- przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Ruch powinien być zgodny z rytmem, odpowiednim fragmentem tekstu śpiewanej piosenki i odtwarzanym elementem wzoru.

Pierwsze zajęcia oparte na pakiecie "Od wierszyka do rysunku".