• Narodowy Program Rozwoju

• Informacje z załącznika do Uchwały Rady Ministrów

z dnia 21 maja 2021 r.

w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025"

1. Wyzwania rozwojowe Programu:

Wyzwanie 1: Wspieranie rozwoju czytelnictwa, które warunkuje możliwość kształcenia się przez całe życie, wpływając na dobrostan jednostki i sposób jej funkcjonowania w społeczeństwie.

Wyzwanie 2: Zahamowanie spadku liczby czytelników bibliotek publicznych.

Wyzwanie 3: Poprawa atrakcyjności infrastruktury bibliotek publicznych.

Wyzwanie 4: Wzmacnianie praktyk czytelniczych dzieci i młodzieży

Wyzwanie 5: Zmiana stereotypów, dotyczących bibliotek i czytelnictwa.

2. Cele i struktura Programu:

Cel główny: Wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz rozwój bibliotek do 2025 r.

Cel szczegółowy 1: Wzmocnienie  potencjału bibliotek w środowiskach lokalnych poprzez wzrost atrakcyjności i dostępności ich zbiorów.

Cel szczegółowy 2: Poprawa atrakcyjności bibliotek publicznych, poprzez inwestycje w ich infrastrukturę.

Cel  szczegółowy  3:  Wzmocnienie  potencjału  przedszkoli,  bibliotek  szkolnych  i pedagogicznych poprzez wzrost atrakcyjności ich zbiorów.

3. Główne priorytety Programu:

Priorytet 1: Poprawa oferty bibliotek publicznych

- zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych;

- budowa  ogólnokrajowej  sieci  bibliotecznej  poprzez zintegrowany system

zarządzania zasobami bibliotek;

Priorytet 2: Inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych.

Priorytet  3: Zakup  nowości  wydawniczych  do  placówek  wychowania  przedszkolnego,bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Narodowy_Program_Rozwoju_Czytelnictwa_-_info_(3).rtf