• Grupa II

• Edukacja przez ruch

• W naszej grupie dzieci podczas zajęć edukacyjnych będą  często wykorzystywać

metodę systemu pedagogicznego  według Pani Doroty Dziamskiej „Edukacja przez ruch”

oraz origami.

Krótko, na czym polega system.
            „Edukacja przez ruch” - to system form i metod kształcenia oraz terapii, który wykorzystuje naturalny, spontaniczny ruch organizmu. Człowiek rusza się, a więc przez ruch uaktywnia zmysły, dzięki którym poznaje otaczający go świat (Dorota Dziamska „Edukacja przez ruch, Kropki, kreski...” WSiP 2005). Metoda D. Dziamskiej polega na wykorzystaniu spontanicznej aktywności i radości dzieci na zajęciach. Jest to integracja ciała ze zmysłem w rytm dobranej muzyki. W trakcie pracy synchronizujemy pracę mózgu, wspomagamy koncentrację oraz polisensoryczne  poznawanie, rozwijamy się emocjonalnie, społecznie i poznawczo. Poprzez pracę tą metodą dziecko zyskuje sprawność grafomotoryczną, umiejętność współpracy grupowej,  możliwość odreagowania stresów spowodowanych niepowodzeniami, większą wiarę we własne siły, umiejętność wypowiadania się, wzbogacanie słownika.

Podczas takich zajęć dzieci wspólnie będą tworzyć karty pracy (wspólne dużego formatu lub indywidualne ma łegoformatu). Każda karta pracy jest inna, zależy to od omawianego tematu.

Wynikiem nie jest tylko i wyłącznie końcowy efekt w postaci  pracy plastycznej. Grupa poprzez zabawę niepozornie będzie uczyć się wielu rzeczy np. współpracy ze sobą w grupie, podejmowania wspólnie decyzji.

Każde zajęcia będą odbywać się z muzykąmi rytmem. Dzieci będą  ćwiczyć grafomotorykę, rozwijać umiejętności matematyczne i przyrodnicze