MAJ:
MINI OGRÓDKI WARZYWWNE
W maju dzieci z naszego przedszkola założyły przedszkolne mini ogródki warzywne. Każda grupa ma swój odrębny ogródek. Udało się to dzięki zaangażowaniu rodziców i dzieci, którzy codziennie dostarczali worki z ziemią, a także skrzynie. Swoje miejsce znalazły tam m.in. sadzonki pomidorków koktajlowych, papryki, buraki czerwone, a także zostały posiane marchewka, rzodkiewka.
Po niecałym miesiącu widać już jak z nasion wykiełkowały wspaniałe roślinki, jeszcze nie nadają się do jedzenia ale dzieci codziennie obserwują ich wzrost w trakcie zabaw w ogrodzie.BUDKA LĘGOWA
Rodzice z grupy maluszków podarowali do naszego przedszkola samodzielnie wykonaną budkę lęgową dla ptaków. Budka ta zawisła na drzewie w ogrodzie przedszkolnym . Bardzo dziękujemy.
KWIECIEŃ:
Podjęcie współpracy ze "Skrzydlatą Ferajną" 22.04.2022r. z okazji Światowego Dnia Ziemi.
Tego dnia wszystkie dzieci z Przedszkola "Pod Platanem" wzięły udział w pouczającej lekcji przyrody - "swoich lekcjach". Wizyta tych ptaków w przedszkolu odbyła się w ramach lekcji edukacyjnej, pod czujnym okiem ich opiekuna.
Dzieci dowiedziały się wielu infomacji o sowach: poznały ich anatomie, zwyczaje, poszczególne gatunki oraz dowiedziały się jak chronić Sowy, które są pod ścisłą ochroną. Dzieci uzyskały informację, jak chronić te cudowne ptaki i co zrobić, jeśli znajdziemy sowę na ziemi.
Porządki w "domku" patyczaków :)
Dzieci z grupy "Wiewiórek" wciąż troszczą się o naszych podopiecznych: wymieniają im podłoże, porządkują terrarium z liści niezdatnych do spożycia i dbają o odpowiednią wilgotność. Przedszkolaki wciąż poszerzają swoje infomacje o tych niesmaowitych stworzeniach oraz rozwijają pasje przyrodnicze.MARZEC:
POWITANIE WIOSNY - EKOLOGICZNA MARZANNA
W związku z tym, że w przedszkolu dzieci chronią środowisko, tradycyjne topienie Marzanny, zamieniliśmy na ekologiczne powitanie Wiosny. Dzieci w dniu 21 marca spacerowały z Marzanną ulicami osiedla w pobliżu przedszkola, następnie przyszły na plac zabaw gdzie śpiewem pożegnały Zimę i nawoływały Wiosnę.
Cele:- uświadamianie dzieciom od najmłodszych lat, że niektóre odpady można ponownie wykorzystywać i robić z nich nowe rzeczy;
- propagowanie recyklingu, jako możliwości pozyskiwania różnorodnych materiałów do tworzenia ciekawych, barwnych i niezwykłych form przestrzennych;
- rozpowszechnianie wiedzy odnośnie pozyskiwania surowców wtórnych i późniejszego ich wykorzystania.
"RAZEM ZADBAJMY O WROCŁAW - SPOŁECZNA AKCJA SPRZĄTANIA" - współpraca z Ekosystemem - Wrocław
W ramach współpracy z wrocławskim Ekosystemem wszystkie grupy przdszkolne wzięły udział w akcji sprzatania terenu wokół przedszkola: droga prowadząca do Wałów z ul. Nadbrzeżnej (Zgorzelsiko), Park przy ul. Nadbrzeżnej, sąsiednie uliczki: Sienna, Miejska, teren przedszkolny.celem akcji było promowanie poszanowania zasobów, ograniczenia ilości śmieci i ich efektywnej segregacji. Przedszkolaki zaopatrzeni przez Ekosystem w jednorazowe rękawiczki, worki na śmieci i pozytywnie zmotywowani wzniosłym celem przedsięwzięcia wyruszyli spod budynku przedszkola i zajęli się oczyszczaniem przydzielonego im terenu.
Udział naszych Przedszkolaków w akcji wrocławskiego Ekosystemu z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie.
"Wiosna na parapecie"
Dzieci z gr 1 założyły hodowlę "na parapecie". Każdy maluszek posadził jedną fasolkę,
a także wspólnie posadziły cebulki, posiały koperek i bazylię. W kąciku przyrodniczym maluszki obserwują także wiosenne kwiaty doniczkowe ich wygląd, rozkwit.
Następnie posadzą kwiaty w ogrodzie przedszkolnym.
Celem założonego kącika jest rozwijanie zaciekawienia światem przyrody, kształtowanie myślenia przyczynowo - skutkowego podczas obserwacji wprowadzonych zmian, wdrażanie
do opieki nad hodowlą w kąciku przyrody, systematycznej obserwacji i wyciągania wniosków na podstawie jej wyników oraz zwracanie uwagi na zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym w związku ze zmianą pory roku - wiosenne kwiaty.
PAŹDZIERNIK:
Dzieci z grupy Wiewiórek gromadziły w tym miesiącu dary jesieni. Zbierały szyszki, liście oraz kasztany, które znajdywały w ogrodzie przedszkolnym oraz w drodze do Przedszkola. Zafascynowane tymi darami postanowiły stworzyć kącik przyrodniczy w sali przedszkolnej. W kolejnych dniach dzieci przynosiły dynie zwyczajne oraz ozdobne, aby dopełnić naszą wystawę o kolejne dary, którymi obdarowuje nas Złota Polska Jesień.
Dary, które zostały zebrane w październiku, pozwoliły nam również zrealizować zajęcia z wykorzystaniem naturalnych zasobów jakimi obdarowuje nas natura. Dzieci uczestniczyły w zajęciach matematycznych zorganizowanych przez nauczyciela grupy. układały rytmy wykorzystujac do tego zebrane szyszki, kasztany oraz żołędzie. Dzieci liczyły również poszczcególne dary, segregowały według kategorii, układały w odpwoiedniej kolejności i porównywały liczebność zbiorów. Na koniec wykorzystały liście do stworzenia pracy plastycznej.
PATYCZAKI - Już od października br. prowadzimy w naszym oddziale przedszkolnym hodowlę patyczaków rogatych. Wywołało to wśród dzieci wiele radości, ciekawości i jak zawsze lawinę pytań. Z wielką radością rozpoczęliśmy proces ich przyjęcia.
Dzieci bardzo ochoczo dołączyły się do tworzenia "domku" dla naszych podopiecznych :) Podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym, wspólnymi siłami szukaliśmy gałązek, które później umieściliśmy w terrarium :)
Razem dzieliliśmy się informacjami na temat życia i hodowli tych interesujących owadów. Wiemy, że ich naturalnym środowiskiem życia jest Wietnam Południowy. Są one roślinożerne, a ich ulubionym pożywieniem są liście bazylii:) Codziennie rano wybieramy nowych Dyżurnych, którzy opiekują się naszymi Patyczakami: dbają o odpowiednią wilgotność terrarium oraz wystarczającą ilość pożywienia.:) Bardzo chętnie pozwalamy im również spacerować po naszych rączkach :)
Cieszymy, że Patyczaki zamieszkały w naszym Przedszkolu :) Dzięki temu przedsięwzięciu uczymy się odpowiedzialności, rozwijamy swoje pasje przyrodnicze, ale też oswajamy lęk przed owadami - najliczniejszą grupą zwierząt, występującą we wszystkich środowiskach.
COŚ DOBREGO DLA NASZEJ PLANETY ZIEMI - JESIENNE PORZĄDKI
Dzieci wzięły udział w sprżataniu okolicy naszego przedszkola. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie poszanowania zasobów, ograniczenie ilości odpadków i ich efektywnej segregacji.
ZIELONY KĄCIK W SALI RPZEDSZKOLNEJ - dzieci podczas zajęć dotyczących dbania o środowisko podjęły się bardzio odpowiedzialnego zadania. Wraz ze swoją Panią posadziły kwiaty w doniczkach, które obecnie tworzą zielony kącik w sali przedszkolnej. Dzieci dzięki temu przedsięwzięciu poczuły się odpowiedzialne za pielęgnację i opiekę nad kwiatami. Dzięki bezpośredniej obserwacji Przedszkolaki mają możliwość poszerzania wiadomości na temat warunków niezbędnych do rozwoju roślin.
LISTOPAD:
Wielkimi krokami zbilża się zima. Wiemy, że zimą ptaki mają ograniczony dostęp do innych źródeł pokarmu wskutek zalegania pokrywy śnieżnej. Dlatego tak ważne jest dokarmianie ptaków!
W tym celu Dzieci wspólnie zbudowały karmnik, używając do tego najprawdziwszych narzędzi;) Na koniec grupa Wiewiórek zawiesiła w ogrodzie kule dla ptaków oraz zostały wsypane ziarna do karminka :)
TYDZIEŃ BEZ ZABAWEK
W dniach 23-26.11 w grupie najmłodszej był realizowany projekt edukacyjny "Tydzień bez zabawek". Projekt ten uczy dzieci zasad życia zgodnego z duchem ekologii i wtórnego wykorzystania posiadanych surowców. Dzieci cały tydzeń bawiły się według poprowadzonej fabuły, ale także miały dowolność w zabawie z dostępnych kartonów itp.
GRUDZIEŃ:
Ekochoinka z suszonych plastrów owoców :)